Bahçeler, böcek, haşerenin en fazla olduğu ve çiçeklerin ve bitkilerin en çok zarar gördüğü yerlerdir. Bahçe ilaçlaması, ev ilaçlamasından çok daha farklıdır. Hava sıcaklık durumu, rüzgarlı olup olmadığı, yapılacak ilaçlamada önemli ayrıntılardır.

Bahçe ya da bitki ilaçlamasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İlk önce sağlıklı bahçe ya da bitkilere sahip olmak en önemlisidir. Toprağın sağlıklı, organik toprak olması gerekir. Bahçenizdeki bitkilerin daha sağlıklı, haşere ve böceklere karşı daha dirençli olması için çinko, baryum, demir, sülfür, magnezyum gibi organik ve inorganik maddelerle ekilmesi en başlıca alınacak tedbirdir. Bahçenizde bulunan hastalanmış, zayıf düşmüş bitki ve çalılar bahçenizi hem daha kötü gösterir hem de ortamın çok sulu olması böcekleri bahçenize doğru bir mıknatıs gibi çekecektir.

Bahçe İlaçlaması İçin En Uygun Zamanlar Ne Zamandır?

  • Bahçe ilaçlaması için en uygun mevsimler ilkbahar, yaz ve sonbahardır.
  • Öğlen saatlerinde ve havanın rüzgarlı olduğu zamanlarda ilaçlama yapılmaz.
  • Yağmurlu havalarda ve yağmurun yağmasından önce de ilaçlama yapılmamalıdır.
  • Bahçe ilaçlamasında bölgesel ilaçlama yapılmamalı ve tüm bahçe olduğu gibi ilaçlanmalıdır.
  • İlaçlama yapılırken ne tür zararlı bir böcek ya da haşere ile uğraşıldığı ona göre ilaçlama yapılması bahçenin zarar görmemesi için önemlidir.

Bahçe ilaçlaması yapılırken zararlı böcek ve haşerelere karşı önlem alırken yararlı böcekleri de düşünmek gerekir. Bu yüzden kullanılacak ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır. Bu yüzden korsan ilaçlama yapan kişilerden ve kurumlardan uzak durulmalıdır. Hem bahçenizin sağlığı hem de çevredeki insanların ve kendi sağlığınız için bu önemlidir.

Bahçe ilaçlaması yapmak oldukça zor ve dikkatli yapılması gereken bir durumdur. Bahçeye hangi zararlının musallat olduğunu bilmek ve buna göre doğru yöntem ve ilaçla bahçeyi ilaçlamak önem kazanır. Hem bahçenizin sağlığı hem de insan sağlığı için, çevrenizdeki insanların da hayatını tehlikeye atmadan yapılması gerekir. Bunun için profesyonel ilaçlama hizmeti veren kurumlardan yararlanmanız en doğrusudur. Bahçe ilaçlama konusunda uzman ve deneyimli kadrosu ile hizmet veren firmamızdan destek alarak doğru yöntem ve doğru ilaçlar sayesinde bahçenizi haşere ve böceklerden kurtarabilirsiniz.