Böcek, haşere ve kemirgenler insan hayatının değişmeyen parçalarıdır. Ev ya da işyerlerinde ya da açık alanlarda sıklıkla karşılaşılan bu canlılardan korunmanın yolları vardır. Ancak bu korunma yolları çoğu zaman evlerde uygulanan basit yöntemlerin çok üzerinde hizmetlerin yapılmasını gerektirir. Kullanılan ilaçlama yöntemleri ile başa çıkamadığınız böcek, haşere ya da kemirgenlere karşı tedbirinizi almış olursunuz. Ancak bu ilaçlama yöntemlerini kullanırken muhakkak profesyonel destek almalı ve bilinçsiz şekilde ilaçlama yöntemlerini uygulamaya kalkmamalısınız. İlaçlama yöntemlerini uygulamadan önce bilinmesi gereken hangi tür böcek, haşere ya da kemirgene karşı bu uygulamaları yapacağınızı bilmeniz en önemli noktadır. Çünkü her böcek türü ve kemirgenin kendine has ilaçlama yöntemi vardır. Bu yüzden ilaçlama yöntemleri nelerdir konusunda bilgili olmak ve ne tür böcek, haşere ya da kemirgenle karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekir.

  • Kokulu ve Kokusuz İlaçlama Yöntemi

Kokulu ve kokusuz ilaçlama hem kapalı alanlarda hem de açık alanlarda rahatlıkla kullanılabilen bir ilaçlama yöntemidir. Çoğu böcek türünde etkilidir. Ancak konusunda uzman kişiler tarafından uygulanması son derece önemlidir. Kokulu ilaçlama çoğu zaman park ve bahçelerde, çöplüklerde belediyeler tarafından uygulanan bir ilaçlama yöntemidir.

  • Kemirgenler İçin İstasyon Kurma

Kemirgenler, birçok yerde bulunabilir. Bunun için fare istasyonları kurulabilir. Çoğu zaman fare kapanı ya da fareler için üretilmiş toz ilaçlama yöntemi kullanılır. Ancak günümüzün en çok tercih edilen ve en pratik yöntemlerinden biri fare istasyonlarıdır. Fare istasyonları ile hem çevre ve insan sağlığı da zarar görmez.

  • Jel İlaçlama Yöntemi

Bu yöntem modern ve pratiktir. Genel olarak hamam böceği, kakalak, karafatma, kalorifer böceği gibi haşerelerden kurtulmada oldukça etkili bir yöntemdir. Jel ilaçlama yapılırken haşerelerin görüldüğü noktalara jel formundaki özel ilaçlar bu noktalara sıkılır. Böylece böcekler jel formundaki ilaçtan zehirlenerek ölmeye başlar. Jel ilaçlama yapılırken ev halkının evden çıkmasına gerek kalmaz.

  • Sıvı İlaçlama Yöntemi

Haşere ve böceklerle baş etmenin en etkili çözümlerinden biri de sıvı ilaçlama yöntemidir. Duvar kenarları, evin tüm köşeleri, duvarlar sıkma ya da püskürtme yöntemi ile ilaçlanır. Bu ilaçlama yönteminde tek dikkat edilmesi gereken şey ilaçlama yapıldıktan sonra belirtilecek süre boyunca ıslak ya da kuru temizlik yapılmamasıdır. Sıvı ilaçlama yöntemi genellikle bahçe ve tarlalarda daha fazla uygulanmaktadır.

İlaçlama Yöntemleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir